Times Square – najsłynniejszy plac w Nowym Yorku

0

Times Square, plac na Manhattanie, to zdecydowanie największa atrakcja turystyczna Nowego Yorku. Szacuje się, że słynny plac odwiedzany jest corocznie nawet przez 35 milionów turystów z różnych rejonów świata. Jedno jest pewne, nie można podczas pobytu w USA nie odwiedzić Times Square, który nie przypadkiem bywa nazwany sercem lub ikoną Nowego Yorku. W tej chwili plac rozciąga się pomiędzy 42 i 47 ulicą. Każdego dnia przechodzi przez niego ok. 300 000 pieszych.

Historia nowojorskiego placu zaczęła się w XIX wieku. Wtedy to na miejscu dzisiejszego Times znajdował się plac znany jako Longacre Square. Jeszcze pod koniec XIX wieku na placu znajdowały się przede wszystkim różnego rodzaju sklepy. Z czasem jednak zaczęto go rozbudowywać. Zaczęły powstawać nie tylko hotele i restauracje, ale także teatry. Niedługo później wybudowano tutaj obecną siedzibę jednego z najbardziej znanych amerykańskich dzienników, „The New York Times”. Od tego momentu plac nazwy się Times Square. Od lata dwudziestych Times Square znany jest przede wszystkim ze znajdujących się tutaj teatrów, zarówno specjalizujących się w sztukach klasycznych, jak i teatrów rewiowych.

Z racji tego, że Times Square jest w zasadzie symbolem miasta, najsłynniejszy plac na wschodnim wybrzeżu pojawia się dość często w filmach. Ujęcia z Times Square możemy podziwach m.in. w takich produkcjach jak „Kevin sam w Nowym Yorku” (1992), „Spider-Man” (2002), „King Kong” (2005).

Corocznie organizowana jest na tutaj uroczystość powitania Nowego Roku. To największa tego typu impreza masowa na świcie, w której zawsze uczestniczą gwiazdy światowego formatu. Szacuje się, że w sylwestrze na Times Square bierze każdego roku mniej więcej 1 mln osób zarówno z całych Stanów Zjednoczonych, jak i turystów z zagranicy.

Poza słynnym Sylwestrem oraz licznymi teatrami Times Square znany jest także z ogromnej ilości reklam. Jako ciekawostkę można dodać, że 18 listopada 2014 roku włączono póki co największy w historii tego miejsca ekran reklamowy, którego wymiary to 119,7 m długości i 23,7 m wysokości. Wyświetlacz został zamocowany przy luksusowym hotelu New York Marriott Marquis. Ekran ten zajmuje w tej chwili jedenaste miejsce wśród największych wyświetlaczy tego typu na świecie.

22 stycznia 2015 |

Comments are closed.

TimesSquare.pl wyszukiwarka firm.
Przejdź do paska narzędzi